12.11.2011

Gwiazdeczkowo, kulturowo

Za nami kulturalny tydzień w „Gwiazdeczce”. Przedszkolaki nie ulegają jesiennym nastrojom i wciąż chętnie poznają otaczający świat.
W poniedziałek, w bajkowy świat przeniósł nas Teatrzyk Skrzat, którego po raz drugi w tym roku gościliśmy w murach naszego przedszkola. Wraz z kapryśną księżniczką oddaliśmy się przygodom, które spotkały ją, gdy zjadła zaczarowany cukierek.
W środę zaś zanurkowaliśmy w głębokim oceanie klasyki baśni, by poznać złotą rybkę oraz rybaka, których postacie przybliżył nam teatrzyk kukiełkowy.
Koniec tygodnia upłynął nam na poznawaniu świata tradycji w połączeniu ze światem muzyki. Z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości wybraliśmy się na spektakl muzyczno-słowny, przygotowany specjalnie dla najmłodszych odbiorców, podczas którego poznaliśmy rytmy i nazwy polskich tańców narodowych, które wprowadziły nas w obchody święta narodowego. Mieliśmy okazję zobaczyć również tradycyjny strój krakowski, w który ubrani byli tancerze, wzięliśmy także udział w śpiewie i tańcu piosenki na nutę kujawiaka:

Jesienny kujawiaczek
na skakance z wiatru skacze,
płaszczyk ma w deszczowych kropkach,
daj mu uśmiech, gdy go spotkasz!

Kujawiak, kujawiaczek
la, la, la la, la,
la, la, la la, la.
Kujawiak, kujawiaczek
la, la, la la, la

Jesienny kujawiaczek
z rudych liści ma kubraczek,
czasem gwiżdże, czasem dzwoni,
bukiet wrzosów trzyma w dłoni.