KRONIKA 2014/2015

30.11.2014

Listopad

Oj, działo się, działo w tym jesiennym miesiącu! Listopad obfitował w moc atrakcji, wyjazdy, przedszkolne imprezy, dużo zabawy i aktywności w sferze fizycznej oraz artystycznej. W murach przedszkola, jak co miesiąc pojawił się teatrzyk, odbyły się zajęcia przyrodnicze oraz robotyka. Jednak przyjemnie jest opuścić budynek, by spotkać się z aktorami w prawdziwym teatrze, dlatego 17 listopada przedszkolaki pojawiły się z wizytą w teatrze Groteska na spektaklu pt. „Tygrys Pietrek i Kapitan Morgan”. Zaciekawiły ich bardzo dalsze losy tygrysa Pietrka, który kiedyś bał się dosłownie wszystkiego, ale po poprzednich przygodach stał sie odważnym tygrysem i poszukiwaczem przygód. Dołączył do załogi pirackiego statku i wyruszył w długą podróż. Przeżył mnóstwo ciekawych i zabawnych przygód, ale historia miała swój szczęśliwy finał, a piraci wzięli się do uczciwej pracy.
Następny listopadowy dzień przyniósł kolejny wyjazd. Tym razem do Fabryki Baniek Szklanych w Bęble. Przedszkolaki mogły obserwować długi proces produkcji ozdób choinkowych. Zobaczyły jak powstają bombki od samego początku. W pierwszym etapie zapoznały się z procesem dmuchania bombek w dmuchalni szkła. Dowiedziały się, że bombki robi się ze zwykłego, przezroczystego szkła, które pod wpływem ciepła staje się miękkie i gotowe do nadmuchiwania, zupełnie jak balonik, a szklanej rurce można nadać dowolny kształt. Podczas kolejnego procesu bombka otrzymuje podkład, niezbędny do dalszych etapów. Następnie przedszkolaki udały się do „dekoratorni”. To tutaj dzieciom zostały zdradzone tajniki dekorowania ozdób choinkowych. Wszystkie bombki malowane są w tradycyjny sposób, zachowując ręczny charakter wytwarzania. Praca ta wymaga niezwykłej precyzji i delikatności. Po wyjściu z dekoratorni wszystkie dzieci udały się na warsztaty plastyczne. Przedszkolaki miały możliwość uczestniczenia w lekcji malowania bombek według własnego pomysłu. Na koniec jeszcze mogły podziwiać prace zatrudnionych w fabryce artystów i obejrzeć w sklepiku najnowszą kolekcję bombek. Dzieci wróciły do przedszkola zadowolone, pełne wspaniałych wrażeń. Na pamiątkę pobytu, każde dziecko otrzymało własnoręcznie ozdobioną bombkę, która z pewnością zawiśnie na bożonarodzeniowej choince. Wizyta w tym magicznym miejscu niewątpliwie wprawiła nas w świąteczny nastrój.
W końcu nadeszła pora na trochę aktywności fizycznej. 25 listopada Iwo, Igor, Antoś, Gucio i jedna dzielna Rakietka - Ania, spędzili popołudnie na torze kartingowym. Dzieci zapoznały się z regulaminem toru, bo oprócz dobrej zabawy, na pierwszym miejscu stoi przecież bezpieczeństwo. Zaznajomione zostały z budową gokarta, zasadami bezpiecznego ścigania się i technikami pokonywania zakrętów. Wreszcie, sprawdziły swoje umiejętności za kierownicą. Rodzice nie musieli się o nic martwić, gdyż na torze dla dzieci są przygotowane specjalne gokarty. Każde dziecko ma dobieraną moc pojazdu oraz wkładkę amortyzującą na fotel. Pozwala to na łatwe i bezpieczne wykonywanie manewrów na torze. Gokarty są wyposażone w najnowocześniejsze urządzenia ograniczające moc pojazdów, a obsługa toru czuwa dobierając optymalną prędkość do umiejętności jazdy dziecka. Dzięki temu na torze panuje najwyższy poziom bezpieczeństwa. Profesjonalny tor gokartowy w Krakowie, to świetne miejsce na super rozrywkę dla każdego, kto lubi adrenalinę i chce spędzić aktywnie czas. Dla rodzica i dla dziecka. A oto kilka wskazówek przed pierwszą jazdą dziecka: należy pojawić się na torze odpowiednio wcześniej, aby umożliwić rejestrację oraz przeszkolenie dziecka. Należy pamiętać o wygodnym i niekrępującym ruchów stroju i pełnym obuwiu. Długie włosy należy związać. Zaopatrzyć się we własną kominiarkę, ze względów higienicznych. Trzeba przyznać, że przedszkolaki świetne sobie radziły, mimo trudności, jakie niesie ze sobą taka jazda. Bo bez wątpienia, każdy dorosły przyzna, że pierwsze spotkanie z torem gokartowym wymaga sporo wysiłku fizycznego. Dlatego rodzice dzieci, które pierwszy raz odważyły się jechać gokartem, mogą być dumni ze swych małych pociech.
Gwiazdeczki ledwo zdążyły odpocząć po wyczerpującym, ale jakże przyjemnym dniu na torze kartingowym, a następnego dnia już czekały na nie kolejne atrakcje. Bo tego dnia w naszym przedszkolu gościliśmy niecodziennego przybysza – Pluszowego Misia, który zawitał do nas, aby świętować swoje urodziny w gronie roześmianych twarzyczek naszych Gwiazdeczek. Dzieci czekały cały rok na ten wyjątkowy dzień, który upłynął pod znakiem misiowych konkursów, gier, wierszyków, piosenek, opowiadań, bajek, tańców. Zabawa w misiowej krainie wszystkim sprawiła ogromną przyjemność i na pewno powtórzymy ją za rok.
W naszej Gwiazdeczce staramy się również rozwijać talenty artystyczne naszych przedszkolaków, dlatego zachęcamy ich do wykonywania różnych prac plastycznych. Dbamy również o to, aby ich umiejętności i zaangażowanie zostały dostrzeżone na forum publicznym, dlatego często bierzemy udział w różnych konkursach. Możemy się pochwalić wyróżnieniem prac trojga naszych przedszkolaków (Tosi, Ulianki i Wiktorka) w konkursie „Spotkanie z bajką”. 27 listopada nasi laureaci osobiście odebrali dyplomy i nagrody podczas oficjalnej gali w oddziale Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej dla dzieci – Rajskie Jabłuszko. Więcej informacji o tym konkursie można znaleźć pod linkiem: http://czasdzieci.pl/okiem-czasdzieci/id,5201de7.html lub http://cmjordan.krakow.pl/konkursy/konkursy-festiwale-imprezy/konkurs-plastyczny-spotkanie-z-bajk%C4%85. Tym miłym i dopingującym do dalszej pracy akcentem zakończyliśmy jesienny listopad :)