KRONIKA 2009/2010

11.12.2009

Zanim przyjdzie Pani Zima

Po wizycie św. Mikołaja, rozpoczęliśmy w naszej Akademii przygotowania do nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Rozmawialiśmy o kolejnej porze roku, która przynosi ze sobą (tak kochany przez wszystkie dzieci) śnieg, a przede wszystkim cudowne Święta oraz choinkę, którą wszyscy z nas lubią ozdabiać kolorowymi bombkami. Moje Gwiazdeczki wykonały piękne, wielobarwne łańcuchy, które zawiesimy na naszym drzewku oraz poznały nową piosenkę pt. „Choinka przedszkolaka”.
Kolejnego dnia, słuchaliśmy opowiadania o małej myszce Ninie, przygotowującej się do nadchodzącej zimy i gromadzącej zapasy. Rozmawialiśmy o tym, jak możemy pomóc zwierzętom, by zima nie była im straszna, a także braliśmy udział w zabawie matematycznej z użyciem ziarenek. Uczyliśmy się również określać położenie przedmiotów, dzięki czemu każdy przedszkolak wie, co to znaczy nisko, wysoko, nad, pod, czy też obok.
W środę wykonaliśmy z masy solnej ozdoby choinkowe i rozpoczęliśmy naukę kolędy pt. „Przybieżeli do Beltlejem”, którą będziemy powtarzać jeszcze wiele razy. Dowiedzieliśmy się również, jak należy dbać o swoje zdrowie w trakcie nadchodzącej zimy. Wybieraliśmy odpowiednie części garderoby i dopasowywaliśmy je do pory roku. Mówiliśmy także o tym, że przebywanie na świeżym powietrzu jest bardzo ważne dla naszego zdrowia. Wysłuchaliśmy wierszyka pt. „Spacer”, a potem w rytm piosenki „Głowa, ramiona” wykonywaliśmy różne ćwiczenia gimnastyczne.

W piątek moi przyjaciele poznali wiersz pt. „Jeż” oraz zwyczaje tytułowego bohatera, który również przygotowywał się do zimy. W rytm melodii wybijanej na bębenku, braliśmy udział w zabawie „Jeże na spacerze” – zamieniliśmy się w jeże i zbieraliśmy jabłuszka (turlając po dywanie piłeczki, które poruszały się dzięki naszym ćwiczeniom oddechowym) – zabawa była doskonała! Tydzień zakończyliśmy wykonując pracę z plasteliny i kawałków zapałek – powstały urocze jeże – wszystkie ciocie były z nas bardzo dumne :)