KRONIKA 2009/2010

18.12.2009

Aniołki, bombki i karpie

Wielkimi krokami zbliżają się upragnione święta, dlatego w ubiegłym tygodniu wiele razy rozmawialiśmy na ich temat. Oglądaliśmy kartki świąteczne i opowiadaliśmy, co przedstawiają, a także dowiedzieliśmy się kto to jest aniołek i jak wygląda. Wykonaliśmy piękny pojemnik na kredki z motywem aniołka, który każdy Przedszkolak zabrał do swojego domu.
Kolejnego dnia przyglądaliśmy się ozdobom choinkowym, rozróżniając ich kształt i wielkość. Zwróciliśmy uwagę na kruchość i delikatność choinkowych ozdób, a następnie pokolorowaliśmy własne, papierowe bombki.

Moje Gwiazdeczki brały także udział w zabawie zatytułowanej „Idź ostrożnie” – stojąc w kole, starały się podawać sobie dzwoneczek, tak by ten nie wydał dźwięku. Próbowaliśmy wspólnie odróżnić rzekę od jeziora i poznaliśmy rybę, która jest jedną z najważniejszych potraw wigilijnych, czyli karpia. Braliśmy udział w zabawie pt. „Rybak” oraz wykonaliśmy z plasteliny i kaszy pracę plastyczną, przedstawiającą bohatera naszych rozmów – kolorowego karpia.
Ponieważ święta to nie tylko czas radości i smakowitych potraw, ale również okres pełen ruchu, dlatego przygotowując się do świątecznego gwaru, postanowiliśmy wzmocnić swoją kondycję. Wykonaliśmy wiele ćwiczeń: toczyliśmy piłeczki, rzucaliśmy do celu, zbudowaliśmy tor z przeszkodami oraz ćwiczyliśmy nasze stopy.

W tym tygodniu odwiedził nas również teatrzyk, który zaprezentował spektakl pt.„O babci, krasnalu i kulkach”. Moje Gwiazdeczki z ogromnym zainteresowaniem oglądały historię Babci Danuty, która robiła na drutach ubranko dla swej wnuczki, a kłębuszki włóczki, z której korzystała, stały się zabawką dla krasnoludków, kotka i psa Azorka. Było bardzo zabawnie!