KRONIKA 2010/2011

25.09.2010

Kto to jest przyjaciel?

Dropsy rozpoczęły tydzień od rozmowy na temat przyjaciół. Zastanawiały się, czy oprócz ludzi, zwierzęta też mogą być przyjacielem. Odwiedził nas w przedszkolu miś Michał (wielki pluszak) i opowiedział o swoich przyjaciołach, a następnie wysłuchaliśmy opowiadania pt. Przyjaciele szpaka Mądraka.
Kolejnego dnia poświęciliśmy czas na rozmowy o zwierzętach, obejrzeliśmy kolorowe ilustracje przedstawiające jeża, sowę, wiewiórkę i wielu innych mieszkańców lasu, po czym powiesiliśmy ich zdjęcia w sali, by zapamiętać jak wyglądają oraz jak się nazywają. Ponieważ pogoda dopisywała, mogliśmy spacerować i obserwować zmiany jakie zaszły w przyrodzie – przyszła do nas jesień, więc najpierw powtórzyliśmy nazwy wszystkich pór roku, a potem zastanawialiśmy się, czym obecna pora różni się od poprzedniej. Moi przyjaciele słusznie zauważyli, że zmienia się między innymi nasze ubranie, dlatego też rozmawialiśmy o tym, jak wygląda garderoba przedszkolaka w lecie, jesienią, zimą czy na wiosnę. Wykonaliśmy również kilka ćwiczeń sprawnościowych, śpiewaliśmy piosenkę zatytułowaną Gimnastyka oraz braliśmy udział w zabawie, polegającej na pokazywaniu części ciała, które wymieni ciocia. Ćwiczyliśmy również nasze buzie, powtarzając wierszyk łamiący nasz języczek.
Co robiły Pędzące groszki? Otóż na początek tygodnia ciocia przygotowała dla nich krótkie powtórzenie ich praw i obowiązków. Maluchy rozmawiały o tym, jak należy się zachowywać podczas spaceru, przypomniały sobie również, dlaczego należy myć rączki przed każdym posiłkiem i rozpoczęły naukę piosenki Mydło wszystko umyje. Kolejnego dnia Groszki zastanawiały się, w jaki sposób powstaje tęcza, gdzie i kiedy można ją zobaczyć oraz przygotowały pracę plastyczną przedstawiającą piękną, kolorową tęczę i wysłuchały opowiadania o bohaterce rozmów. Ponieważ każde dziecko wie, że podczas, gdy ono bawi się w przedszkolu, jego rodzice pracują, zastanawialiśmy się nad tym, co to znaczy zawód i jakie zawody wykonują nasze mamy i tatusiowie. Następnego dnia próbowaliśmy wyobrazić sobie, że jesteśmy aktorami i za pomocą gestów staraliśmy się pokazać w jakich jesteśmy humorach oraz co lubimy robić w wolnym czasie.
Groszki rozmawiały również o tym, co to jest scena, a także zastanawiały się, kto oprócz aktora pracuje w teatrze. Na zakończenie tych rozmów postanowiliśmy wykonać maski teatralne i raz jeszcze pobawić się w aktorów.