KRONIKA 2010/2011

30.10.2010

Powoli żegnamy jesień

To był bardzo uroczysty tydzień, ponieważ świętowaliśmy w Akademii urodziny naszej Gwiazdeczki Amelki (a także cioci Eli).
Aby uczcić ten fakt, przygotowaliśmy Amelce prezencik, złożyliśmy życzenia i oczywiście zaśpiewaliśmy Sto lat, pomagając jej zdmuchnąć świeczki - było uroczo.
Prócz tego nie zabrakło nam w ciągu minionego tygodnia wielu tematów do rozmowy i dobrej zabawy.
Pędzące groszki rozmawiały o bezpieczeństwie podczas drogi do przedszkola oraz o tym, kogo i co możemy na niej spotkać. Zastanawialiśmy się wspólnie, dlaczego szybkie samochody mogą być niebezpieczne dla osób, które spacerują i braliśmy udział w zabawie pt. Jesteśmy kierowcami. Następnego dnia przypomnieliśmy sobie zasady, o których należy pamiętać podczas przejścia przez ulicę oraz utrwaliliśmy znajomość kierunków (w prawo, w lewo i prosto). Rozpoczęliśmy również urządzanie naszego Kącika ruchu drogowego.
Aby bezpiecznie poruszać się na drodze, należy znać znaki drogowe, dlatego też moi przyjaciele - Pędzące groszki - poznały kształty i kolory niektórych znaków (wykonując pracę plastyczną). Wysłuchaliśmy też wiersza zatytułowanego Mój samochód i kontynuowaliśmy naukę piosenki o Biedronce Loli.
Na zakończenie tygodnia zastanawialiśmy się nad tym, kim jest bohater oraz próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie, czy strażak i policjant mogą być bohaterami. Ćwiczyliśmy również pisanie po śladzie i rozmawialiśmy na temat zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych.
Dropsy z kolei zastanawiały się nad tym, dlaczego niektóre zwierzęta zasypiają na zimę, próbowały ułożyć dla nich kołysankę oraz wysłuchały opowiadania zatytułowanego Żegnajcie przyjaciele i rozpoczęły naukę piosenki Tańcowała jesień.
Wspólnie mówiliśmy też o tym, jak ważny jest sen dla przedszkolaka - opowiadaliśmy sobie (przy zgaszonym świetle, by wczuć się w odpowiedni klimat) różne sny, a potem słuchaliśmy baśni pt. Śpiąca królewna. Przez cały tydzień wykonaliśmy też bardzo wiele prac plastycznych, które zdobią naszą Akademię.