KRONIKA 2010/2011

20.11.2010

Muzycznie i teatralnie

Przez kilka minionych tygodni Groszki rozmawiały o jesieni i jej owocach, a teraz przyszedł czas na poznanie leśnych zwierząt oraz ich zwyczajów związanych z tą i następną porą roku. Zastanawialiśmy się wspólnie nad tym, kogo możemy spotkać w lesie, a także oglądaliśmy ilustracje różnych rodzajów grzybów, starając się zapamiętać ich nazwy oraz odróżniać ich kształty i kolory. Dowiedzieliśmy się również, które z nich są jadalne, a które trujące i dlaczego należy być ostrożnym podczas spaceru po lesie. Wykonaliśmy pracę plastyczną zatytułowaną Na grzybobraniu i rozpoczęliśmy naukę piosenki pt. Jeżeli Ci wesoło.
Kolejnego dnia ćwiczyliśmy nasz słuch - słuchając otaczających dźwięków, staraliśmy się je nazywać (a pomogła nam w tym zabawa Głośno - cicho). Następnie próbowaliśmy naśladować deszcz, a żeby dobrze zrobić to ćwiczenie, wysłuchaliśmy wiersza pt. Deszcz się uparł i poznaliśmy takie słowa jak mżawka i ulewa, które charakteryzują intensywność opadów. Mówiliśmy też o typowej pogodzie dla każdej pory roku (powtarzając jednocześnie ich poprawną kolejność) oraz o tym, jak należy ubierać się jesienią, by nie chorować.
Dropsy natomiast koncentrowały swoją uwagę na muzyce. Na początku tygodnia poznały znaczenie słowa chór, nazwy głosów męskich (bas) i żeńskich (sopran) oraz wysłuchały kilku utworów chóralnych, a potem zastanawiały się, na czym polega praca dyrygenta.
Obejrzeliśmy wspólnie ilustracje przedstawiające instrumenty muzyczne, a następnie próbowaliśmy rozpoznawać grające instrumenty, słuchając płyty z nagraniem.
Ponieważ muzykę tworzą nie tylko kompozytorzy, ale i każdy z nas, spróbowaliśmy śpiewać ulubione piosenki, naśladować głosy zwierząt oraz dopasować je do ilustracji. Rozpoczęliśmy również naukę nowej piosenki pt. Krakowiaczek - Przedszkolaczek i wykonaliśmy pracę plastyczną zatytułowaną Muzyczne dźwięki.
Pani Maja Kubacka - w roli Gruszki.
Koniec tygodnia był bardzo ekscytujący, ponieważ wybraliśmy się wspólnie (Dropsy i Groszki) do Teatru Groteska na przedstawienie pt. Amelka, Bóbr i Król na Dachu. Obejrzeliśmy piękną historię małej dziewczynki, która podczas wyprawy po czarny miód, poznaje Gruszkę, Dynię, Bobra, Psa i Króla. Wszystkim napotkanym stara się pomóc, choć nie ma dużo czasu i ryzykuje, że nie zdąży zebrać potrzebnego miodu.
Wszyscy jednak wiemy, że należy być dobrym, pomocnym człowiekiem, dlatego też Amelka za swoje wielkie serce zostaje nagrodzona i poznaje w końcu swojego zaginionego tatę oraz brata.
Spektakl bardzo nam się podobał, chociaż niektórzy z nas chwilami troszeczkę się bali :)

Na zdjęciu - Pani Maja Kubacka, w roli Gruszki.

Pani Maja Kubacka odwiedzi nasze przedszkole 17 grudnia. Wszyscy cieszymy się na to spotkanie!!!