KRONIKA 2010/2011

18.12.2010

Tradycyjnie, świątecznie i urodzinowo…

Tydzień w Gwiazdeczce minął znów bardzo szybko i był pełen ciekawych wydarzeń. Pędzące Groszki rozpoczęły od rozmów na temat choinek - zastanawiały się, skąd się biorą i co symbolizują te świąteczne drzewka. Ćwiczyliśmy wspólnie rysowanie po śladzie i rozwiązywaliśmy Aniołkową zagadkę. Podczas ćwiczenia Sanie Świętego Mikołaja, powtórzyliśmy liczenie do czterech, a następnie rozpoczęliśmy prace nad wykonywaniem ozdób świątecznych, które będą zdobić naszą przedszkolną salę. Rozmawialiśmy również o porządkach świątecznych i o tym, w jaki sposób pomagamy rodzicom w domu. Kolejnego dnia zastanawialiśmy się nad tym, co to znaczy tradycja i jakie tradycje świąteczne są popularne w Polsce oraz wysłuchaliśmy wiersza zatytułowanego Wieczór wigilijny, a także mówiliśmy o potrawach wigilijnych, które jemy w naszych domach na Święta.
Dropsy zamieniały się w aktorów. Najpierw wykonały maski, które były nam potem potrzebne do zabawy muzyczno - ruchowej Czarodziejskie maski, następnie wymyślały rymowanki i rysowały do nich prace. W dalszym ciągu uczyliśmy się wierszyka pt. Grudzień oraz piosenki zatytułowanej Lubimy bajki. Kolejnego dnia, do treści bajki Brzydkie kaczątko, przygotowaliśmy przedstawienie (wykonując wcześniej kukiełki, plakat i dokonując podziału na role). Dzięki naszemu spektaklowi, zrozumieliśmy na czym polega praca zespołowa i jak wiele trzeba wysiłku, by widz był zadowolony. Mówiliśmy także o różnicach między teatrem i telewizją oraz zastanawialiśmy się, co bardziej pobudza naszą wyobraźnię.
Tydzień zakończył się w Akademii spotkaniem z wyjątkowym gościem - odwiedziła nas pani Maja Kubacka, aktorka teatru Groteska i autorka uroczej książeczki dla dzieci, zatytułowanej Bibinka. Pani Maja przybyła do nas ze swoim pomocnikiem i wspólnie przenieśli nas w krainę fantazji i przygód pewnej biedronki. Bawiliśmy się doskonale.
Na zakończenie chciałabym także wspomnieć, że miniony tydzień był u nas czasem świętowania urodzin. We wtorek składaliśmy życzenia naszej najmłodszej Gwiazdeczce, Lence, a w piątek trzy latka kończyła Madzia. Był oczywiście tort, życzenia i dużo wzruszeń. Naszym jubilatkom jeszcze raz życzę Sto lat :)