KRONIKA 2014/2015

30.11.2014


Oj, działo się, działo w tym jesiennym miesiącu! Listopad obfitował w moc atrakcji, wyjazdy, przedszkolne imprezy, dużo zabawy i aktywności w sferze fizycznej oraz artystycznej. W murach przedszkola, jak co miesiąc pojawił się teatrzyk, odbyły się zajęcia przyrodnicze oraz robotyka. Jednak przyjemnie jest opuścić budynek, by spotkać się z aktorami w prawdziwym teatrze, dlatego 17 listopada przedszkolaki pojawiły się z wizytą w teatrze Groteska na spektaklu pt. „Tygrys Pietrek i Kapitan Morgan”. Zaciekawiły ich bardzo dalsze losy tygrysa Pietrka, który kiedyś bał się dosłownie wszystkiego, ale po poprzednich przygodach stał sie odważnym tygrysem i poszukiwaczem przygód. Dołączył do załogi pirackiego statku i wyruszył w długą podróż. Przeżył mnóstwo ciekawych i zabawnych przygód, ale historia miała swój szczęśliwy finał, a piraci wzięli się do uczciwej pracy.
Następny listopadowy dzień przyniósł kolejny wyjazd. Tym razem do Fabryki Baniek Szklanych w Bęble. Przedszkolaki mogły obserwować długi proces produkcji ozdób choinkowych. Zobaczyły jak powstają bombki od samego początku. W pierwszym etapie zapoznały się z procesem dmuchania bombek w dmuchalni szkła. Dowiedziały się, że bombki robi się ze zwykłego, przezroczystego szkła, które pod wpływem ciepła staje się miękkie i gotowe do nadmuchiwania, zupełnie jak balonik, a szklanej rurce można nadać dowolny kształt. Podczas kolejnego procesu bombka otrzymuje podkład, niezbędny do dalszych etapów. Następnie przedszkolaki udały się do „dekoratorni”. To tutaj dzieciom zostały zdradzone tajniki dekorowania ozdób choinkowych. Wszystkie bombki malowane są w tradycyjny sposób, zachowując ręczny charakter wytwarzania. Praca ta wymaga niezwykłej precyzji i delikatności. Po wyjściu z dekoratorni wszystkie dzieci udały się na warsztaty plastyczne. Przedszkolaki miały możliwość uczestniczenia w lekcji malowania bombek według własnego pomysłu. Na koniec jeszcze mogły podziwiać prace zatrudnionych w fabryce artystów i obejrzeć w sklepiku najnowszą kolekcję bombek. Dzieci wróciły do przedszkola zadowolone, pełne wspaniałych wrażeń. Na pamiątkę pobytu, każde dziecko otrzymało własnoręcznie ozdobioną bombkę, która z pewnością zawiśnie na bożonarodzeniowej choince. Wizyta w tym magicznym miejscu niewątpliwie wprawiła nas w świąteczny nastrój.
W końcu nadeszła pora na trochę aktywności fizycznej. 25 listopada Iwo, Igor, Antoś, Gucio i jedna dzielna Rakietka - Ania, spędzili popołudnie na torze kartingowym. Dzieci zapoznały się z regulaminem toru, bo oprócz dobrej zabawy, na pierwszym miejscu stoi przecież bezpieczeństwo. Zaznajomione zostały z budową gokarta, zasadami bezpiecznego ścigania się i technikami pokonywania zakrętów. Wreszcie, sprawdziły swoje umiejętności za kierownicą. Rodzice nie musieli się o nic martwić, gdyż na torze dla dzieci są przygotowane specjalne gokarty. Każde dziecko ma dobieraną moc pojazdu oraz wkładkę amortyzującą na fotel. Pozwala to na łatwe i bezpieczne wykonywanie manewrów na torze. Gokarty są wyposażone w najnowocześniejsze urządzenia ograniczające moc pojazdów, a obsługa toru czuwa dobierając optymalną prędkość do umiejętności jazdy dziecka. Dzięki temu na torze panuje najwyższy poziom bezpieczeństwa. Profesjonalny tor gokartowy w Krakowie, to świetne miejsce na super rozrywkę dla każdego, kto lubi adrenalinę i chce spędzić aktywnie czas. Dla rodzica i dla dziecka. A oto kilka wskazówek przed pierwszą jazdą dziecka: należy pojawić się na torze odpowiednio wcześniej, aby umożliwić rejestrację oraz przeszkolenie dziecka. Należy pamiętać o wygodnym i niekrępującym ruchów stroju i pełnym obuwiu. Długie włosy należy związać. Zaopatrzyć się we własną kominiarkę, ze względów higienicznych. Trzeba przyznać, że przedszkolaki świetne sobie radziły, mimo trudności, jakie niesie ze sobą taka jazda. Bo bez wątpienia, każdy dorosły przyzna, że pierwsze spotkanie z torem gokartowym wymaga sporo wysiłku fizycznego. Dlatego rodzice dzieci, które pierwszy raz odważyły się jechać gokartem, mogą być dumni ze swych małych pociech.
Gwiazdeczki ledwo zdążyły odpocząć po wyczerpującym, ale jakże przyjemnym dniu na torze kartingowym, a następnego dnia już czekały na nie kolejne atrakcje. Bo tego dnia w naszym przedszkolu gościliśmy niecodziennego przybysza – Pluszowego Misia, który zawitał do nas, aby świętować swoje urodziny w gronie roześmianych twarzyczek naszych Gwiazdeczek. Dzieci czekały cały rok na ten wyjątkowy dzień, który upłynął pod znakiem misiowych konkursów, gier, wierszyków, piosenek, opowiadań, bajek, tańców. Zabawa w misiowej krainie wszystkim sprawiła ogromną przyjemność i na pewno powtórzymy ją za rok.
W naszej Gwiazdeczce staramy się również rozwijać talenty artystyczne naszych przedszkolaków, dlatego zachęcamy ich do wykonywania różnych prac plastycznych. Dbamy również o to, aby ich umiejętności i zaangażowanie zostały dostrzeżone na forum publicznym, dlatego często bierzemy udział w różnych konkursach. Możemy się pochwalić wyróżnieniem prac trojga naszych przedszkolaków (Tosi, Ulianki i Wiktorka) w konkursie „Spotkanie z bajką”. 27 listopada nasi laureaci osobiście odebrali dyplomy i nagrody podczas oficjalnej gali w oddziale Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej dla dzieci – Rajskie Jabłuszko. Więcej informacji o tym konkursie można znaleźć pod linkiem: http://czasdzieci.pl/okiem-czasdzieci/id,5201de7.html lub http://cmjordan.krakow.pl/konkursy/konkursy-festiwale-imprezy/konkurs-plastyczny-spotkanie-z-bajk%C4%85. Tym miłym i dopingującym do dalszej pracy akcentem zakończyliśmy jesienny listopad :)

31.10.2014


Październik upłynął nam pod znakiem owoców i warzyw, a zwieńczeniem tej tematyki były URODZINY MARCHEWKI!

Dzisiaj moje urodziny
czas zaprosić więc jarzyny
witaminki w koszyk zebrać
i zatańczyć i zaśpiewać.

Bom ja piękna, bardzo zdrowa
ja - księżniczka marchewkowa
Proszę więc nie zwlekać wcale
zaczynamy święto balem!

I jak powiedziała marchewka - tak się stało! Na urodziny przyszły w odwiedziny do marchewki jubilatki : czerwone buraczki, pomidory, pietruszka, cebulka i wiele innych warzyw. Od kolorów aż mogło zakręcić się w głowie, bowiem tego dnia wszystkie przedszkolaki przyszły ubrane w kolorze pomarańczowym i zielonym, czyli marchewkowym. Zaśpiewały i zatańczyły pięknie - wszystkie o tematyce warzywnej. Oj, marchewka aż się zarumieniła z wrażenia i na koniec wręczyła wszystkim dzieciom do pochrupania marcheweczki, mówiąc:

Niechaj wszyscy pamiętają
że warzywa pomagają
w zdrowym życiu nam codziennie
dnia każdego nieodmiennie!

Rodzice zadbali o stroje a Ciocie o kolorową dekorację - były więc balony, marchewki rysowane i malowane. Zabawa rozpoczęła się od wspólnie zaśpiewanej piosenki "Na marchewki urodziny", potem były tańce i pląsy. W chwili przerwy Ciocie zadawały dzieciom zagadki na temat warzyw - między innymi o marchewce. Jak przystało na dzień marchewkowy, były także zabawy i konkursy z marchewką w roli głównej np. zgadywanie za pomocą dotyku z zasłoniętymi oczami, układanie wielkich puzzli, smakowanie warzyw… Oj śmiechu było co niemiara, ale o to właśnie chodziło, żeby ten dzień był inny od wszystkich – kolorowy i marchewkowy. Po wielu tańcach, pląsach i zabawie przyszedł czas na degustację soku marchwiowego zrobionego przez nasze Rakiety, a na podwieczorek było ciasto marchewkowe: pomarańczowe i bardzo zdrowe, przygotowane przez grupę Groszków i Dropsów. Po takiej dawce witamin, śmiechu i zabawy na pewno wszystkie przedszkolaki będą zdrowe, piękne i uśmiechnięte.
... więcej zdjęć jest tutaj!


Ale październik to nie tylko atrakcje w przedszkolu. Nasze Dzieciaki gościły również w Teatrze Groteska, gdzie z przyjemnością obejrzały spektakt pt. „Ładne kwiatki”. Historia o przyjaźni, miłości i odwadze, wspaniałe kreacje kwiatów – Róży, Chryzantemy, Kaktusa, Bratka oraz mrożąca krew w żyłach postać Perza, okazały się być tematem jeszcze wielu dyskusji naszych Przedszkolaków.

30.09.2014
1 września 2014 roku znów rozpoczęliśmy kolejny rok w przedszkolu. Wszystkie dzieci oraz Ciocie stawiły się w „Gwiazdeczce ”żeby w wesołej i pełnej energii atmosferze przywitać się po wakacjach i rozpocząć nowy rok, w którym Przedszkolaki znów będą mieć możliwość poznawania i odkrywania świata. Wszystkie grupy w tym dniu – „Pędzące Groszki”, „Dropsy” oraz „Rakiety” wraz z Ciociami po radosnym powitaniu przeniosły się do swoich nowych sal, w których już od pierwszego dnia uczyły się nowych piosenek, zabaw i wierszyków. Każda z grup, poza wspólną zabawą i rozmowami, stworzyła z pomocą Cioć Kontrakty Dobrego Przedszkolaka, które określają zasady zachowania i postępowania w grupach. Przez cały dzień starszaki pomagały maluchom, dzieliły się z nimi doświadczeniem, pokazywały znane im już zabawki oraz dodawały otuchy i pocieszały najmłodszych, dla których rozłąka z rodzicami troszkę ich smuciła. Na szczęście pod koniec dnia każda z buź była uśmiechnięta i zadowolona z powrotu do przedszkola. Życzymy wszystkim dzieciom aby ten rok był pełen niezapomnianych chwil, niezwykłych odkryć i czasem na świetną zabawę w gronie przyjaciół.

23 września 2014 roku Przedszkolaki z Gwiazdeczki oraz z Leśnego Domku po raz kolejny odwiedziły Teatr Groteskę i obejrzały przedstawienie pt. „Kukuryku Słoneczniku. ” Opowiada ono o tym, jak to w świecie zwierząt zostaje zaburzony porządek, bo oto Słonecznik próbuje piać jak kogut, szczekać jak pies, miauczeć jak kot… Zwierzaki postanawiają go uciszyć i ukarać. Ale nim to się stanie Słonecznikowi udaje się odnaleźć własną tożsamość. Sympatyczne lalki i nostalgicznie nawiązujące do mody lat 70tych kostiumy, dowcipne dialogi i łatwo wpadające w ucho piosenki sprawiły, że wizyta w teatrze okazała się wspaniałą przygodą. Każdy z naszych przedszkolaków, który był już w Grotesce chętnie do niej wraca, a te dzieci które były pierwszy raz z zafascynowaniem na twarzach wciąż pytają, kiedy pojedziemy do tego wesołego miejsca z aktorami.

Natomiast we wtorek 30 września 2014 roku w naszym przedszkolu odbyło się wielkie święto wszystkich gwiazdeczkowych Przedszkolaków. W tym dniu każde z dzieci zostało oficjalnie pasowane na przedszkolaka. Wszyscy przyszli do przedszkola w odświętnych strojach. Każda z grup zaprezentowała coś własny program artystyczny. Najwięcej pracy mieli najmłodsi, ponieważ był to ich pierwszy przedszkolny występ, który miał przypieczętować fakt, że stają się prawdziwymi przedszkolakami. Maluchy śpiewały piosenkę, mówiły wierszyk a nawet dla nas zatańczyły. Starszaki zaprezentowały wierszyk o dobrym zachowaniu w przedszkolu, dzieląc się tym samym swym zdobytym przez kilka lat doświadczeniem przedszkolnym. Następnie wszyscy razem wypowiedzieli tekst ślubowania na przedszkolaka, a po ślubowaniu Ciocia Ola swą zaczarowaną kolorową kredką dotknęła ramienia każdego z dzieci, za sprawą której Dzieci stały się prawdziwymi Przedszkolakami.


... a zdjęcia są tutaj :)